ETAP 5    1.08 - 14.08.2018    
Dookoła Afryki  2018
Dar es Salaam (Tanzania) - Arusha (Tanzania)
2 tygodnie: 14 dni (1 tyś. km.)
Skład max: 9 osób.

Odpoczynek i zwiedzanie na Zanzibarze, treking ze wspinaczką na Kilimandzaro. Zobacz: Wodospad Viktorii i Delta Okawango oraz Jezioro Wiktorii i parki Kenii.

Plan wyprawy:                                         
1. Tanzania (1.08) Odbieramy uczestników z lotniska. Odpoczynek - czas wolny. Nocleg w hotelu.

2. Zanzibar (2.08) Wczesna pobudka. Po śniadaniu jedziemy do portu i płyniemy promem na Zanzibar. Z portu przemieszczamy się do hotelu przy plaży w Nungwi - wiosce rybackiej w północnej czesci wyspy. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych plaż na Zanzibarze. Są małe, ale za to pozbawione wodorostów - jest to jedno z kilku miejsc, gdzie nie występuje rafa koralowa, można tu pływać na pełnych falach. Są tu bungalowy na plaży, tętniące życiem bary i restauracje oraz otoczone palmami bananowymi i kokosowymi bazy nurkowe, ale przede wszystkim to świetne miejsce na relaks, wypoczynek na hamaku, miejsce, gdzie można się cieszyć słońcem i morzem.      

3,4 i 5 (3,4 i 5.08) Trzy dni na Zanzibarze. Niektórzy mówią o wyspie - raj na Ziemi, inni: Wyspa Przypraw. A może jedno i drugie. Podczas pobytu na wyspie postaramy się poznać jak najwięcej  atakcji tego rajskiego miejsca. W dzien będziemy mogli  skorzystać z: wycieczki no plantacji przypraw, spaceru po tropikalnym lesie z małpami błękitnymi, wyprawy do jaskiń niewolników i wizyty w wiosce rybackiej. Dla chętynch możliwe: pływanie z delfinami, obserwacja świata podwodnego - snurkeling czy bardziej zaawansowane nurkowanie ze sprzętem i instruktorem. Wieczorami plażowanie i relaks na przepięknych, piaszczystych plażach nad Oceanem Indyiskim.

6 (6.08) Wracamy na kontynent. Jedziemy w kierunku pn.-zach. do Moshi. Nocleg po drodze w hotelu.

7 (7.08) Dojazd do Moshi - dzień przygotowan do wejścia na Kilimandzaro.  Nocleg w hotelu.

8,9,10,11 i 12 (8.08 - 12.08) Jedziemy do Marangu skąd ruszamy na szczyt masywu Kilimandzaro. Wejście i zejściem powinno zająć nam 5 dni. Z jednodniowym odpoczynkiem i aklimatyzacją na stokach Kili - 6 dni. Dziennie nie powinniśmy pokonywać więcej niż 15 km. czyli ok. 5 - 7 godz. łatwego podejścia. Jednak ze względu na wysokość, czas aktywności wysoko- górskiej w podejściu będzie wymagało dobrej kondycji i dużej determinacji.  Skorzystamy z polecanej miejscowej agencji (z uprawnieniami): w pakiecie agencji: wyżywienie, tragarze, kucharze i noclegi.

13 (13.08) Odpoczynek np. pod wodospadem Maruni lub dzień rezerwowy na dłuższą realizację wejścią na Kilimandzaro. Nocleg w hotelu.

14 (14.08) Trensfer na lotnisko w Arusha.

Dla niezainteresowanych wejściem na Kilimandzaro: treking pod Kili, wodospad Maruni, zwiedzanie Arushy - miasta żyjącego atmosferą podróży, krótkie safari w Parku Narodowym  - Arusha.
Atrakcje turystyczne tego rejonu pod linkiem
Etap 5 Dar es Salaam (Tanzania) - Arusha (Tanzania)
Koszty: 1700 PLN + ok. 600 $

Zadatek: 1700 zł. obejmuje:
* bus, przygotowanie i wyposażenie
* ubezpieczenie turystyczne,

Składkowe: ok. 600 $. Składamy się na wszystkie wspólne wydatki tj.:
* paliwo, opłaty drogowe i graniczne, noclegi, dokupywane jedzenie, wspólne korzystanie z atrakcji turystycznych, prom Dar es Salaam - Zanzibar - Dar es Salaam, itp.
Wysokość składowego uzależnione jest od ilosci uczestników wyprawy(składających się).

Zadatek oraz składkowe nie obejmują:
* indywidualne korzystanie z lokalnej gastronomii
* prezentów, pamiątek
* indywidualnych zachcianek, używek
* biletu lotniczego(dolot/odlot)
* wizy do Tanzanii (do uzyskania na granicy/lotnisku) - 50$
* wejście na Kilimandzaro (dla niezainteresowanych inna działalność)

Przykładowe ceny lotów: (na dwa miesiące przed lotem)
Berlin - Dar es Salaam ok. 1400 PLN
Warszawa - Dar es Salaam ok. 2000 PLN
Arusha - Warszawa ok. 2800 PLN
Arusha - Berlin ok. 2000 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu (pilotowi) i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie.
O wszystkich zmianach uczestnicy będa informowani na bieżąco. 
Zdrowie (szczepienia i malaria):
W Tanzanii i na Zanzibarze są wymagane szczepienia, występuje także zagrożenie malarią. Informacje na temat profilaktyki przeciw - malarycznej oraz szczepień można znaleźć pod linkiem: http://www.medycynatropikalna.pl/kontynent/afryka
Przed wyjazdem wskazana jest wizyta u lekarza celem uzyskania porady.
Ubezpieczamy każdego uczestnika w podstawowym zakresie KL + NNW.
Zalecamy dokupienie ubezpieczenia na wypadek przewlekłych chorób, ubezpieczenie bagażu, OC - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Tanzania - wiza na granicy (paszport ważny 6 miesięcy).


Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.
Noclegi:
głownie w hotelach klasy turystycznej i na campingach.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe.
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym - zdrowym dla wszystkich uczestników. Jemy także w barach, restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa) połączony z przekąską między posiłkami.
Głównie podczas lanchu korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja. Przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek (w zależnosci od dostępnych produktów) + kawa lub herbata. Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda:
Czerwiec to poczatek pory suchej. Małe opady deszczu ułatwiaja przemieszczanie się i sprzyjaja obserwacji zwierząt. Jest też chłodniej (tak w dzień jak i w nocy) niż podczas afrykanskiego lata a cieplej niż w szczycie afrykańskiej zimy. Najlepszym okresem na zdobywanie Kilimandżaro wybrać się w okresach marzec - wrzesień, kiedy nie będzie opadów.  Dokładnie o proponowanym ekwipunku (ubaniu) poinformujemy zainteresowane osoby przed wyprawą.

Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać między poszczególnymi atrakcjami. Noclegi zaplanowaliśmy w tanich hotelach (hostelach) i campingach. Miejsca te gwarantują dostęp do prysznica, ale często są to pokoje wieloosobowe.
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.


TANZANIA -  Zjednoczona Republika Tanzanii - państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900-1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).
W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.
Na północy zlokalizowany jest Park Narodowy Serengeti wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.jednostka monetarna - pula (BWP). Największe miasta: Gaborone - stolica. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Religia - chrześcijaństwo - 71,6%. Najwyższe zyski przynosi
gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie.  17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. Znajdują się tu bogate złoża diamentów, niklu i miedzi.
ZANZIBAR - wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar. Należy w całości do Tanzanii. Powierzchnia wyspy wynosi 1 658 km², co czyni ją największą wyspą tanzańską. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar. Wyspa jest głównym eksporterem goździków. Zanzibar eksportuje również przyprawy, wodorosty i rafię. Rozwinięte jest rybołówstwo. Ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka. Miejscową ciekawostką jest fakt zwyczajowego stosowania na Zanzibarze pewnej formy lokalnego, nieoficjalnego czasu słonecznego.
© tripafryka.eu     2016
dół panorama
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
ATRAKCJE
opisy miejsc
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
PLAN WYPRAWY
szczegóły trasy
TRIPARYKA
o nas, misja
dół panorama
ZGŁOSZENIE:

# ZBIERAMY SKŁAD POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
# KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEN  DECYDUJE
# SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
# PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY I WYJAZD
KONTAKT:
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 607409431
+48 607409631

formularz zgłoszeniowy
Koszty: 1700 PLN ok. 600 $
© tripafryka.eu     2016