Dookoła Afryki 2015

Etap 3 Dakar (Senegal) - Lome (Togo)

Przez Afrykę Zachodnią: Senegal - królestwo baobabów,
Kraj Dagonów w Mali, Park Narodowy w Burkina Faso, obronne domy w Togo.
Z Senegalu przez Mali, Burkina Faso do Togo.
18.01.2015 - 8.02 (3 tygodnie: 21 dni)
Skład: 20 osób + 2 osoby obsługi.

Ten etap podróży zaczyna naszą przygodę z Czarną Afryką. Poświęcimy więcej czasu na poznanie życia codziennego mieszkańców miast i wsi. Zobaczymy miejsca kultu animistycznego. Poznamy różnorodność plemienną, jak i architektoniczną tej części Afryki. To trasa przez bezkres sawanny i busz. Noclegi są tak zaplanowane, abyśmy mogli spędzić kilka nocy pod gwiazdami przy ognisku, czy grillu, inne w hotelach z barem i prysznicem.

18.01 Odbieramy uczestników z lotniska w Dakarze. Nocleg w hotelu. Odpoczynek i przygotowanie do podróży. W cenę wliczona obiadokolacja.

19.01 Zwiedzanie Dakaru. Odpoczynek i ładowanie baterii na podróż przez kraj baobabów. Nocleg na campingu nad Jeziorem Różowym. W cenę wliczone śniadanie i obiadokolacja.

20.01 Wyjeżdżamy bardzo wcześnie z Dakaru. Jemy śniadanie podczas przerwy w jeździe. Cały dzień w drodze przez busz Senegalu. Droga szybka - asfaltowa. Przejście graniczne z Mali. Na granicy wykupujemy wizy malijskie. Śpimy przy wodospadach w Kayes. Biwak - plener. W cenę wliczone śniadanie i obiadokolacja.

21.01 Droga do Bamako. Po drodze mijamy wioski nomadów przemieszczających się wraz ze swoimi stadami. Jedziemy dobrą drogą poprzez busz. Będzie gorąco. Wieczorem jesteśmy w hotelu. Jemy obiadokolację na mieście w Bamako. W cenę wliczone śniadanie i lancz.

22.01 Jedziemy do Ambasady Burkina Faso uzyskać wizy. Po ambasadzie czas wolny na zwiedzanie miasta. Do zobaczenia m.in.: muzeum, kościół katolicki, dzielnica rzemieślnicza i sklepy z pamiątkami. Wieczorem spotykamy się w hotelu i jedziemy posłuchać czarnej muzyki. W cenę wliczone śniadanie.

23.01 Odbieramy wizy w Ambasadzie Burkina Faso i jedziemy zobaczyć formacje skalne do Siby. W Siby zrobimy treking wśród niezwykłych   osamotnionych ostańców. Obiadokolacja na mieście w Bamako. Nocleg w hotelu. Śniadanie i lancz w cenie.

24.01 Wyjeżdżamy wcześnie rano w kierunku Mopti. Zatrzymujemy się w Segou pooglądać miasto festiwali, rzemiosła i oryginalnych meczetów. Śpimy przy wiosce w drodze do Mopti i podpatrujemy jak żyje prowincja. Gwiazdy, ognisko i grill. Śniadanie i obiadokolacja w cenie. 

25.01 W drodze do Mopti wstąpimy zobaczyć najstarszy i największy meczet w Djanet. Po Djanet jedziemy do portu rzecznego Mopti. Kolorowe łodzie przewożące sól z Timboktou, meczet i uzdrowiciele na targu w Mopti. Na wieczór dojeżdżamy do hotelu w Bankass. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

26.01 Jedziemy do kraju Dogonów położonego na uskoku Bandiagara. Zwiedzanie wiosek i poznawanie historii rejonu z miejscowym przewodnikiem. Będzie trochę wspinania pod dach płaskowyżu. Biwak - plener w pobliżu jednej z wiosek. Śniadanie, lancz i obiadokolacja w cenie. 

27.01 Wspinamy się na płaskowyż i treking z przewodnikiem po nim. Tradycyjne wioski z unikatową kulturą. Po trekingu wracamy do samochodu i jedziemy do Bankass. Nocleg w hotelu. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

28.01 Wczesna pobudka, śniadanie i jedziemy na granicę z Burkina Faso. Przekraczamy granicę. Dalej busz, poletka manioku, niezliczone stada owiec i krów.  Nocleg - biwak w plenerze. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

29.01 Dzień na przejechanie długiego odcinka drogi. Po drodze fauna i flora Burkina Faso. Zatrzymujemy się na lancz i zdjęcia. Przed wieczorem jesteśmy w Bobo Dioulasso. Nocleg w hotelu, obiadokolacja na mieście. Śniadanie i lancz w cenie.

30.01 Zwiedzamy miasto trzech religii, warsztaty rzemiosła ludowego, wytwórnię piwa, meczet. Po zwiedzeniu Bobo Dioulasso jedziemy do Banfory. W okolicach Banfory zobaczymy formacje skalne i wodospady, a w samej Banforze regionalny targ. Śpimy przy wodospadach - biwak plener. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

31.01 Jedziemy nad jezioro ze świętymi krokodylami. Nad jeziorem spacer, oglądanie krokodyli i życia codziennego tubylców. Dla odważnych dosiadanie krokodyli nilowych. Nocleg nad jeziorem. Camping i bar. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

1.02 Dzień na przejazd pod rezerwat Nazinga. Odpoczynek i spacer po miasteczku Leo. Czas wolny. Nocleg w hotelu. Śniadanie i lancz w cenie. Obiadokolacja na mieście.

2.02 Wcześnie rano jedziemy na Rancho Nazinga. Do południa oglądamy zwierzęta w naturze. Słonie, marabuty, krokodyle i ptactwo buszu. Po rezerwacie jedziemy do Tiebele - obronnej wsi animistycznej. Oglądamy wieś z przewodnikiem miejscowym. Nocujemy w hoteliku. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

3.02 Trudna droga na granicę z Togo. Wykupujemy wizę na granicy i wjeżdżamy do Togo. Śpimy na biwaku w plenerze przy miejscowej wiosce. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

4.02 Jedziemy do wiosek ludu Tamberma - ludu od pokoleń budującego obronne domy. Możemy zobaczyć też wypłukiwanie złota przez miejscowych i się przyłączyć. Po zwiedzeniu doliny wracamy na drogę do Lome. Droga jest złej jakości i niestety będziemy jechać wolno. Dalej jedziemy przez niekończący się busz. Śpimy w hotelu w Sokode. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

5.02 Od rana jesteśmy w pobliskim parku - Fazado. W południe kontynuujemy naszą drogę do Lome. Nocleg - biwak nad jeziorem Mangbeto. Śniadanie i obiadokolacja w cenie.

6.02 Rano spędzamy czas na poszukiwaniu hipopotamów. Następnie jedziemy do Lome. Jesteśmy w Lome wieczorem. Obiadokolacja na mieście. Nocujemy w hotelu. Śniadanie i lancz w cenie.

7.02 Odpoczynek, bazar pamiątek. Nocujemy w tym samym hotelu. Śniadanie i obiadokolacja pożegnalna w cenie.

8.02 Osoby kończące - odlatują. Dowóz osób na lotnisko. Śniadanie w cenie.

Dokładny opis atrakcji turystycznych Senegalu, Mali, Burkina Faso i Togo pod linkiem
Etap 3 Dakar (Senegal) - Lome (Togo)
dół panorama
Cena 2650 PLN + 570 EUR

Cena obejmuje:
* wyżywienie - jak w programie,
* noclegi,
* opiekę pilota,
* przejazd na całej trasie etapu, 
* podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW.
* Ranczo Nezinga, wizyta w Kraju Dogonów, zwiedzanie Bobo Dioulasso, wodospady i formacja skalne w Banforze, wizyta na jeziorem ze świętymi krokodylami, przewodnik i wjazd do Tamberma.
Płatne: 2650 PLN - przy podpisywaniu umowy, 570 EUR płatne pilotowi
w pierwszy dzień wyprawy.

Cena nie obejmuje:
* wizy Mali, Burkina Faso, Togo (ok. 90 euro),
* bilety lotnicze (dolot/odlot),
* wyżywienia nieujętego w programie,
* fakultatywnych atrakcji turystycznych takich jak: prom na wyspę Goree, muzyka na żywo w Bamako, Park Narodowy Fazado,
* transport i zwiedzanie w Dakarze i Bamako.

Przykładowe ceny lotów:
(na dwa miesiące przed wylotem)
Warszawa - Dakar ok. 2000 PLN
Berlin - Dakar ok. 1450 PLN
Lome (Togo) - Warszawa ok. 2800 PLN
Lome (Togo) - Berlin ok. 1950 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie. O wszystkich zmianach uczestnicy będą informowani na bieżąco.
Zdrowie:
Szczepienia i malaria - na całym obszarze Senegalu, Mali, Burkina Faso i Togo występuje zagrożenie malarią. W porze suchej jest minimalne.
Dokładnie o szczepionkach i zapobieganiu zagrożeniom:
http://www.medycynatropikalna.pl/kontynent/afryka
Wykupujemy każdemu uczestnikowi podstawowe ubezpieczenie KL + NNW.
Zalecamy jednak dokupienie ubezpieczenia: na wypadek przewlekłych chorób, bagaż podróżny, OC, rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Senegal - wjazd bezwizowy dla obywateli UE.
Mali - o wizę staramy się przed wyjazdem, w Dakarze lub wizę wykupujemy na granicy
(wypełniony wniosek wizowy, 1 zdjęcie paszportowe, paszport)
Burkina Faso - o wizę staramy się przed wyjazdem, lub wizę wykupujemy w Bamako (Mali)
(2 wypełnione wnioski wizowe, 2 zdjęcia paszportowe, paszport)
Togo - o wizę staramy się przed wyjazdem, lub wizę wykupujemy na granicy, na lotnisku
(wypełniony wniosek wizowy, 2 zdjęcia paszportowe, ksero-kopia paszportu, paszport)

Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie. O wszystkich zmianach uczestnicy będą informowani na bieżąco.
Noclegi:
głównie  w hotelach turystycznych i na biwakach w plenerze.
Hotele: dostęp do prysznica i toalety, pokoje mogą być wieloosobowe, łóżka zaopatrzone w moskitiery (dużo im brakuje do standardów europejskich).
Campingi: dostęp do prysznica i toalety, noclegi w 2 os. dużych namiotach, przyrządzanie wspólnych posiłków.
Noclegi na biwakach: dostęp do prysznica, noclegi w 2 os. dużych namiotach, przyrządzanie wspólnych posiłków, wspólne ognisko lub grill.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe .
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym dla wszystkich uczestników. Jemy także w restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa), połączony z przekąską między posiłkami. Głównie wtedy korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja - przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek + sałatki + kawa lub herbata.
Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda
w Senegalu, Mali, Burkina Faso i Togo styczeń i luty w tych krajach to szczyt pory suchej. Jest sucho i stosunkowo chłodno. Raczej nie ma co spodziewać się deszczu. Temperatury do 35 st. C w dzień, i około 15 st. C w nocy. Na terenach pustynnych jest chłodniej i sucho, w strefie nad-oceanicznej cieplej i wilgotniej.
Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać miedzy poszczególnymi atrakcjami. 
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód, i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu. Przy dłuższej naprawie zapewniamy pojazd zastępczy mogący kontynuować podróż.

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie. O wszystkich zmianach uczestnicy będą informowani na bieżąco. 
Podstawowe informacje o odwiedzanych krajach

SENEGAL: Senegal to najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj Afryki Zachodniej. Kraj baobabów i wszechobecnego buszu. Klimat podrównikowy, wilgotny, ku północy przechodzi stopniowo w podrównikowy, suchy. Język urzędowy - francuski. Waluta - frank CFA.

MALI: śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej. Ludność zajmuje się rolnictwem i rybołówstwem. Uważa się, że Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Mali jest krajem wyżynnym. Przez cały rok występują tu wysokie temperatury. Większość kraju pokrywają obszary pustynne i półpustynne. Językiem urzędowym jest język francuski, powszechnie używane są też języki afrykańskie, 80% ludności posługuje się językiem bambara. 90% Malijczyków to muzułmanie, 9% to wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich i animiści, a pozostały 1% to chrześcijanie. Waluta - frank CFA.

BURKINA FASO: państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Stolicą kraju jest Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez mieszkańców - Ouaga. Wskaźnik analfabetyzmu wynosi tu około 72% i jest najwyższy na świecie (dane z 2007 roku). Naturalną szatą roślinną państwa jest sawanna. Kraj biedny, rozwijający się. Przemysł słabo rozwinięty. Klimat tropikalny z dwoma odrębnymi sezonami. Główne gałęzie lokalnego rzemiosła to wyplatanie koszyków, ceramika, barwienie tkanin i wykonywanie przeróżnych skórzanych przedmiotów. Język urzędowy - francuski. Waluta - frank CFA.

TOGO: państwo w Zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Większość powierzchni państwa zajmują góry i tereny wyżynne. Togo posiada piaszczyste wybrzeże z licznymi lagunami i mierzejami. Kraj jest słabo rozwinięty gospodarczo. Podstawą gospodarki jest rolnictwo. Posiada jedne z największych na świecie złóż fosforytów. Togo jest jednym z mniejszych państw Afryki, jest prawie sześć razy mniejsze od Polski. Północ jest sucha i skąpo obdarzona roślinnością, południe jest wilgotne i zielone. Język urzędowy - francuski. Waluta - frank CFA.
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 605197024

Pokaż Dookoła Afryki 2015 etap 3 na większej mapie
TRASA
szczegółowe plany
TRIPAFRYKA
informacje o wyprawie
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
ATRAKCJE
opisy miejsc
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
Wyprawa
cz
ęść 1
część 2
etap 1
etap 2
etap 3
etap 4
etap 5
etap 6
etap 7
etap 8
etap 9
etap 10
etap 11
etap 12
etap 13
etap 14
TRIPAFRYKA
obsługa
uczestnik
trasa
noclegi
wyżywienie
długość wyprawy
samochód
PRZYGOTOWANIA
rezerwacja
apteczka podróżna
paszport i wizy
co zabrać
polisa ubezpieczeniowa
ATRAKCJE
atrakcje turystyczne cz.1
atrakcje turystyczne cz.2
dół panorama
© tripafryka.eu     2014