dół panorama
ETAP 4   Dookoła Afryki  12.07- 1.08.2018
Johannesburg (RPA) - Dar es Salaam (Tanzania)
3 tygodnie: 21 dni (6 tyś. km.)
Skład: 9 osób.
Wyprawa z Johannesburga przez Deltę Okavango w Botswanie, Wodospad Wiktorii w Zambii, Jezioro Malawi do Dar es Salaam w Tanzanii. Po drodze  odwiedzimy wiele Parków Narodowych z możliwością skorzystania w nich z safarii, lub trekingu z przewodnikiem, odpoczniemy nad Jeziorem Malawi. Zobacz - RPA i odpocznij na Zanzibarze.

1. RPA (12.07.2018) Odbieramy uczestników z lotniska. Obiadokolacja na miescie. Nocleg w hotelu.

2. RPA (13.07.) Wczesna pobudka. Po śniadaniu jedziemy do stolicy Republiki Południowej Afryki - Pretorii. Zobaczymy m.in. Church Square, Voortrekker Monument i Melrose House. Po lanchu ruszamy do Botswany. Przekraczamy granicę. Nocleg przed Rezerwatem Mokolodi.

3. Botswana (14.07.) Safari po rezerwacie Mokolodi, a następnie przejazd pod sanktuarium Khama Rhino w Serowym gdzie odbywa się reprodukcja zagrożonego gatunku nosorożca. Safari po Mokolodi oraz Khama Rhino dla chętnych. Przerwa na Lanch w Palapye. Nocleg w pobliżu rezerwatu.

4. Botswana (15.07.) Długi przejazd do Moun i przygotowanie do rejsu przez Deltę Okavango. Nocleg w Maun.

5. Botswana (16.07.) Wypłynięcie na safari (mokoro, kajak) w Deltę Okavango. Tereny te są bardzo obfite w różnego rodzaju zwierzynę. Na terytorium Moremi Wildlife Reserve i w okolicy występują m.in. krokodyle, hipopotamy, impale, antylopy gnu, bawoły, zebry, antylopy Sitatunga. Nocleg na jednej z wysp delty.

6. Botswana (17.07.) Drugi dzień w Delcie Okawango. Wieczorem powrót do Moun. Nocleg na campingu.

7. Botswana (18.07.) Jedziemy do Parku Chobe. Po drodze dłuższy postój na spacer - wśród największych/najstarszych baobabów. Dla chętnych odwiedziny w rezerwacie ptaków. Nocleg w drodze do Nata. .

8. Botswana (19.07.) Droga do Kasane. Dla chętnych oglądanie świata zwierzat z łódki w Parku Chobe. Nocleg przy mieście.

9. Botswana (20.07.) Przed nami dzień dojazdu nad wodospad Wiktorii. Przekraczamy granicę Botswana - Zimbabwe. Oglądamy wodospad od strony Zimbabwe, z której jest najbardziej widowiskowy. Lanch i obiadokolacja na mieście. Nocleg w Viktoria Falls.

10. Zimbabwe (21.07.) Dzień na odpoczynek. Dla chętnych możliwość skorzystania z wielu propozycji aktywności np. rafting po Zambezi, skok na bungee, czy lot nad wodospadem. Wieczorem przemieszczamy się do Zambii. Nocleg w Lovingstone.

11. i 12. Zambia (22. i 23.07.) Długa droga do Parku Narodowego South Luangwa. Po drodze zwiedzanie stolicy Zambii. Nocleg w Lusaki.

13. Zambia (24.07.) Safari po jednym z największych rezerwatów przyrody na świecie - South Luangwa, który koncentruje zwierzęta wokół rzeki Luangwa i jego laguny. Pod wieczór wracamy do Chipata. Nocleg w hotelu.

14. Malawi (25.07.) Przekraczamy granice z Malawi. Jedziemy do stolicy Malawi - Lilongwe. Czas wolny na zobaczenie miasta. Nocujemy w Mabuyacamp.

15. i 16. Malawi (26. i 27.07) Odpoczynek na rajskich plażach jeziora Malawi. Dla chętnych: sporty wodne, jazda konna czy spacer i podpatrywanie codziennego życia miejscowej ludności.

17. Tanzania (28.07)
Jedziemy do Tanzanii. W miarę możliwości czasowych odwiedzimy Makonde, gdzie wyrabiane są słynne hebanowe, polerowane rzeźby.  Przejazd przez urozmaicony, górski rejon poludniowej Tanzanii i ogromne plantacje herbaty. Nocleg na campingu.

18. Tanzania (29.07)
Dla chętnych wizyta w ostatnim Parku Narodowym na tym etapie podróży Dookoła Afryki - Parku Mikumi, gdzie można spotkać m.in. lwy, zebry, bawoły, antylopy i słonie. Nocleg przy parku.

19. Tanzania (30.07)
Przejazd z Iringa do stolicy Tanzanii - Dar Es Salaam. Po dojeździe czas wolny na zobaczenie stolicy. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w Dar Es Salaam.

20. Tanzania (31.07) Dzień rezerwowy do wykorzystania podczas podróży.

21. Tanzania (1.08.2018) Transfer uczestników kończących ten etap podróży na lotnisko w Dar Es Salaam.

Dokładny opis miejsc pod linkiem
Etap 4 Johannesburg (RPA) - Dar es Salaam (Tanzania)
Koszty: 2300 PLN + ok. 1000 $

Zadatek: 2300 zł. obejmuje:
* bus, przygotowanie i wyposażenie,
* ubezpieczenie turystyczne,

Składkowe: ok. 1000 $. Składamy się na wszystkie wspólne wydatki tj.:
* paliwo, opłaty drogowe i graniczne, noclegi, dokupywane jedzenie, wspólne korzystanie z atrakcji turystycznych (2 dniowy safari po Delcie Okawango, wizyta nad wodospadem Wiktorii, safari po Parku Luangwa, Malawii - Park Liwonde), itp.
Wysokość składowego uzależnione jest od ilosci uczestników wyprawy (składających się).

Zadatek oraz składkowe nie obejmują:
* indywidualne korzystanie z lokalnej gastronomii
* prezentów, pamiątek
* indywidualnych zachcianek, używek
* biletu lotniczego (dolot/odlot)
* wiz: Zimbabwe, Zambia, Malawi,Tanzania (do uzyskania na granicy), ok. 200 $

Przykładowe ceny lotów:
(na dwa miesiące przed lotem)
Warszawa - Johannesburg ok. 1700 PLN
Dar Es Salaam - Warszawa ok. 2100 PLN
Dar Es Salaam - Berlin ok. 1700 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu (pilotowi) i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie.
O wszystkich zmianach uczestnicy będa informowani na bieżąco. 
Zdrowie (szczepienia i malaria):
W Botswanie, Zambii, Zimbabwe, Malawii i Tanzanii są wymagane szczepienia, występuje także zagrożenie malarią. Informacje na temat profilaktyki przeciw - malarycznej oraz szczepień można znaleźć pod linkiem: http://www.medycynatropikalna.pl/kontynent/afryka
Przed wyjazdem wskazana jest wizyta u lekarza celem uzyskania porady.
Ubezpieczamy każdego uczestnika w podstawowym zakresie KL + NNW.
Zalecamy dokupienie ubezpieczenia na wypadek przewlekłych chorób, ubezpieczenie bagażu, OC - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Botswana - nie ma wymogu wizowego w stosunku do obywateli polskich,
Zambia - wiza na granicy (paszport ważny 6 miesięcy),
Zimbabwe - wiza na granicy (paszport ważny 6 miesięcy),
Malawi - wiza na granicy (paszport ważny 6 miesięcy),
Tanzania - wiza na granicy (paszport ważny 6 miesięcy).


Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.
Noclegi:
głownie w hotelach klasy turystycznej i na campingach.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe.
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym - zdrowym dla wszystkich uczestników. Jemy także w barach, restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa) połączony z przekąską między posiłkami.
Głównie podczas lanchu korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja. Przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek (w zależnosci od dostępnych produktów) + kawa lub herbata. Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda:
Czerwiec to poczatek pory suchej. Małe opady deszczu ułatwiaja przemieszczanie się i sprzyjaja obserwacji zwierząt. Jest też chłodniej (tak w dzień jak i w nocy) niż podczas afrykanskiego lata a ciplej niż w szczycie afrykańskiej zimy. Dokładnie o proponowanym ekwipunku (ubaniu) poinformujemy zainteresowane osoby przed wyprawą.

Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać między poszczególnymi atrakcjami. Noclegi zaplanowaliśmy w tanich hotelach (hostelach) i campingach. Miejsca te gwarantują dostęp do prysznica, ale często są to pokoje wieloosobowe.
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.


BOTSWANA - jednostka monetarna - pula (BWP). Największe miasta: Gaborone - stolica. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Religia - chrześcijaństwo - 71,6%. Najwyższe zyski przynosi
gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie.  17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. Znajdują się tu bogate złoża diamentów, niklu i miedzi.
ZIMBABWE - dawniej Rodezja. Stolica - Harare. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy. Jednostka monetarna - różne waluty. Religia - chrześcijaństwo - 87%. Największe miasta: Harare - stolica, Bulawayo, Manicaland. Zimbabwe leży w obszarze klimatu zwrotnikowego - na południu, i klimatu podrównikowego. Świat zwierząt jest bogaty w liczbę gatunków jak i ich liczebność.
ZAMBIA - państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza. Stolica - Lusaka. Jednostka monetarna - kwacha (ZMK). Języki: angielski (urzędowy) i języki plemienne. Religia w Zambii - chrześcijaństwo - 97,6%. Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000-1400 m n.p.m.). W Zambii występuje klimat podrównikowy, suchy. Pora deszczowa trwa od listopada do kwietnia i charakteryzuje się wysokimi temperaturami i częstymi burzami.  Rzeki: Zambezi i Luapula. Naturalną szatę roślinną stanowi widny las tropikalny (miombo), na południu las przechodzi stopniowo w sawannę.
MALAWI - dawniej Niasa - państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Stolica - Lilongwe. Jednostka monetarna - kwacha (MWK). Z północy na południe kraju rozciąga się Wielki Rów Zachodni, w obrębie którego znajduje się trzecie co do wielkości jezioro afrykańskie - Niasa. Na wschód i zachód od jeziora Niasa w krajobrazie dominują wysokie płaskowyże. Malawi leży w strefie klimatu podrównikowego. Większa część kraju jest zdominowana przez sawanny, na których rosną akacje i baobaby. Nad rzekami rosną lasy galeriowe. Świat zwierząt jest bardzo różnorodny.  Malawi należy do grona najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka praktycznie w całości opiera się na rolnictwie, głównym produktem żywnościowym jest kukurydza. Religia - chrześcijaństwo - 82,7%.
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
ATRAKCJE
opisy miejsc
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
© tripafryka.eu     2016
PLAN WYPRAWY
szczegóły trasy
TRIPARYKA
o nas, misja
dół panorama
ZGŁOSZENIE:

# ZBIERAMY SKŁAD POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
# KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEN  DECYDUJE
# SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
# PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY I WYJAZD
KONTAKT:
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 607409431
+48 607409631

formularz zgłoszeniowy
Koszty: 2300 PLN ok. 1000 $